NÁŠ BLOG

admin

Na sever! Aneb Norsko, které mi změnilo život

Už na střední škole jsem věděla, že bych jednou chtěla studovat v zahraničí, byl to pro mě vzdálený sen a cíl, kterého jsem chtěla dosáhnout. Na vysoké škole se tento sen stal uskutečnitelným a já se rozhodla jej naplnit. Ve třetím ročníku bakalářského studia jsem tedy podala přihlášku na konkurz do programu Erasmus a když jsem po několika měsících úspěšně prošla celým procesem, můj sen se stal skutečností a začala nová, vzrušující etapa mého života.

Nadšení z toho, co mě v Bergenu čeká brzy vystřídal strach z toho, jestli to všechno zvládnu a jaké to vlastně bude jet sama do cizí země, kde nikoho neznám a ještě k tomu studovat v angličtině?! Naštěstí hned v Praze na letišti jsem potkala další studenty, kteří plánovali strávit letní semestr 2011 v Bergenu. Všichni jsme byli nervózní, zvědaví, plní očekávání a hladina adrenalinu dosahovala extrémních hodnot. Po tom, co jsme se společně úspěšně dopravili na kolej a ubytovali se, začalo mé půlroční dobrodružství, na které nikdy nezapomenu.

University of Bergen má velmi dobře organizované vše, co se týká příjezdu zahraničních studentů, což nám vše usnadnilo. Ubytování jsem dostala na koleji Fantoft, kde bydlí většina mezinárodních studentů, proto pro mě bylo velmi snadné najít si kamarády ze všech koutů světa. Na druhou stranu norští studenti jsou zde vzácností, takže na koleji jsem rozhodně do tajů norské kultury nenahlédla a můj úmysl konverzovat v norštině rychle upadl v zapomnění.

Několik dní po mém příjezdu začal Introduction programme, který byl v prvních dnech společný pro všechny nové studenty UiB a později byl rozdělen podle jednotlivých fakult. Z počátku na nás ze všech stran sypali informace, které jsme nestihli pobírat, ale když je kolem vás několik desítek či stovek dalších studentů, kteří jsou na tom úplně stejně, berete to s úsměvem. Po příjezdu jsme měli všichni po dobu asi 3 týdnů poměrně volný program, kdy probíhaly informační přednášky, setkání a různé kulturní akce. Osobně jsem se účastnila většiny akcí a rozhodně bych to všem doporučila. Potkala jsem tam hodně nových lidí, poznala jiné kultury a hlavně se dobře bavila!

Norsko

Co se týká studia, výuka probíhá odlišně, než v ČR. Měli jsme jen několik hodin přednášek a seminářů týdně a větší část studia spočívala v samostudiu. Kladou zde důraz na čtení odborné literatury a její diskuzí. Vybrala jsem si zde 3 předměty a kurz norštiny pro začátečníky. Většinou jsou předměty ohodnoceny 10 kredity, což pro mě byla příjemná změna, ale příprava na zkoušku byla časově náročná, takže to rozhodně nebylo zadarmo. Všechny mé zkoušky byly písemné, většinou 5-ti hodinové. Zkouška byla koncipována jako psaní eseje na zadané otázky. Dostala jsem 2-4 otázky, ze kterých jsem si většinou měla vybrat 1-2 a na základě přečtené literatury diskutovat danou problematiku. Očekává se, že napíšete alespoň 8-10 stran, což mě dost děsilo, ale pokud přečtete povinnou literaturu, není to takový problém. Osobně se mi tento způsob zkoušení líbí mnohem více než učení se faktů nazpaměť, jak se často praktikuje na mé domovské univerzitě.

Norsko je velmi dobře známé jako jedna z nejdražších zemí světa, což pro studenty z Čech není moc pozitivní, ale na druhou stranu se zde dá taky pěkně vydělat. Pokud umíte norsky, je výhodné si najít brigádu, díky které si můžete přijít na hezký přivýdělek, který vám může zaručit třeba kapesné na cestu kolem světa. V případě, že norsky neumíte, doporučuji začít studovat, protože bez norštiny je zde téměř nemožné práci najít a to studium za norský plat rozhodně stojí!

Já osobně jsem se rozhodla po splnění všech studijních povinností zůstat v Bergenu na celé prázdniny, pracovat, cestovat a užívat si krás Norska co to jen jde. Zamilovala jsem si to tady a rozhodně bych se sem chtěla jednou vrátit. Těch několik měsíců tady totiž naprosto změnilo můj život. Kromě všech zkušeností, zážitků a kamarádů mi tento pobyt dal ještě mnohem víc…otevřel mi oči, inspiroval mě. Zjistila jsem, že věci mohou fungovat i jinak, než jsme zvyklí z ČR, že možností je mnohem více, než si myslíme a stačí jen chtít od života víc, protože možnosti jsou neomezené a záleží jen na nás, jak se svým životem naložíme. Studium v zahraničí není jen dobrá životní zkušenost a spousta zábavy, je to něco, co ti dodá energii a touhu naplňovat si další sny. Můžeš dokázat cokoliv, stačí jen chtít! Takže pokud jste někdy snili o tom jet studovat do zahraničí, třeba jen na pár měsíců, na nic nečekejte a pusťte se do toho. Garantuji vám, že toho nikdy nebudete litovat!

0 komentářů

Přidat komentář

*
*