NÁŠ BLOG

admin

Student versus daně a daňové přiznání

Ještě studujete a snažíte se přivydělat si? Našli jste si práci při studiu na zkrácený úvazek a nevíte, jak se váš plat bude zdaňovat? Kdy máte povinnost podat daňové přiznání a kdy je to pro vás dokonce výhodné?

*

*

Pokud jste student a najdete si brigádu, většinou vám bude nabídnuta práce na kratší pracovní dobu. Podepíšete tedy jednu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (Dohodu o provedení práce nebo Dohodu o pracovní činnosti). Měli byste tedy vědět, jaký je mezi nimi rozdíl a také kdy máte povinnost a kdy se vám dokonce vyplatí vyplnit daňové přiznání.

Dohoda o provedení práce (DPP)

DPP je nejvyužívanější dohoda u krátkodobých brigád. Rozsah práce, na který je dohoda uzavřena, nesmí přesáhnout 150 hodin ročně u daného zaměstnavatele. DPP musí být nově uzavřena jen písemně. Neexistuje zde zkušební lhůta, nárok na dovolenou, nárok na náhradu mzdy, pokud pracovníkovi zaměstnavatel nepřidělí žádnou práci a spolupráce může být ukončena oběma stranami kdykoli a bez udání důvodů. Pracovník odpovídá za škodu, kterou způsobil zaměstnavateli. Ale hlavně se z dohody neplatí sociální ani zdravotní pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Tato dohoda se užívá při dlouhodobější pracovní činnosti, více se podobá klasické pracovní smlouvě. Na základě dohody může pracovník vykonávat práci v rozsahu, která nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (20 hodin). Dohoda musí být uzavřena písemně. Vypovědět ji lze jednostranně bez udání důvodů s 15-ti denní výpovědní lhůtou. U DPČ se odvádí sociální i zdravotní pojištění, pokud si pracovník vydělá více než 1.999 Kč měsíčně.

Jaké budu platit daně?

Výše daňové zátěže záleží na tom, zda poplatník podepsal u zaměstnavatele Prohlášení k dani („růžový papír“) či ne. Toto prohlášení můžete podepsat na dané období pouze u jednoho zamětnavatele.

Pokud nepodepíšete prohlášení (podepsali jste již u jiného zaměstnavatele), bude vám zaměstnavatel srážet z příjmu do 5.000 Kč měsíčně 15% srážkovou daň. A z příjmu nad 5.000 měsíčně 15% zálohovou daň, s tím je většinou spojena i povinnost podat daňové přiznání.

Je pro vás lepší prohlášení podepsat, v tom případě vám totiž bude zaměstnavatel moci z 15% zálohové daně srážet slevy na poplatníka (1.970 Kč měsíčně) a studenta (335 Kč měsíčně). To znamená, že pokud si student vydělá cca 14.000 Kč měsíčně, neplatí žádnou daň. Pouze u DPČ odvede z příjmu 4,5 % zdravotního a 6,5 % sociálního pojištění.

Slevu na studenta si můžete odčítat jen do dovršení 26 let, případně do 28 let studujete-li prezenční formu doktorského studijního programu.

Podávat či ne daňové přiznání?

Určitě je výhodné podat daňové přiznání, pokud jste pracovali méně než 12 měsíců v roce. Za každý odpracovaný měsíc vám totiž zaměstnavatel strhl z vypočtené zálohové daně měsíční slevu na poplatníka a na studenta (v případě podepsání Prohlášení k dani). V celkovém ročním vyučtování máte ale nárok si z úhrnu zaplacených daní odečíst celkovou roční částku slevy na poplatníka, což je 23.640 Kč v roce 2011 a veškeré přeplatky na dani vám budou vráceny. To samozřejmě platí jen pro zaplacenou zálohovou daň.

Daňové příznání se většinou podává do 31. 3. následujícího roku. K vyplnění daňového přiznání budete především potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele/lů a potvrzení o studiu. Potvrzení o studiu bude potřebovat i váš zaměstnavatel během roku pro uplatnění poměrné měsíční slevy na dani na studenta.

Podání daňového přiznání pozbývá však významu, pokud pracujete po celý rok a zaměstnavatel tedy uplatnil celou slevu na poplatníka již během roku.

Student pracující na pracovní poměr

Pokud máte čas a jste schopni pracovat na hlavní či zkrácený pracovní poměr, vyplývají vám povinnosti a výhody jako ostatním zaměstnancům. Jediným rozdílem je sleva na dani na studenta, kterou si můžete odečíst.

Více o dohodách a přesné znění Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce zde.

Více podrobností o daňových podmínkách pro studenty zde.

Další zajímavé články o studenských financí.

0 komentářů

Přidat komentář

*
*