NÁŠ BLOG

admin

Letní školy

Vydat se na letní školu může leckomu připadat jako čiré bláznovství. Vždyť prázdniny tu jsou především od toho, aby si člověk od školy odpočinul, relaxoval a hlavně nemyslel na nic, co je se školou byť jen vzdáleně spojeno. Na druhou stranu však téměř každý, kdo nějakou letní školu absolvoval, bez váhání potvrdí, že účast na letní škole je nezapomenutelným zážitkem.

Co to je „letní škola“

Bylo by chybou představit si pod pojmem letní škola dlouhé hodiny strávené v dusných učebnách na nudných přednáškách. Ne snad, že by přednášky na letní škole neměly své pevné místo, ale drtivá většina letních škol má vytyčené nějaké konkrétní téma, kterému se věnuje. Díky tomu se účastníci rekrutují z řad v daném oboru či tématu více či méně zainteresovaných studentů. Vždyť dobrovolně obětovat nějaký ten peníz a část prázdnin na pobyt věnovaný tématu, které člověka profesně, studijně či alespoň laicky osobně nezajímá by mohl jen blázen. Výsledkem jsou živé přednášky, debaty a workshopy, neboť přednášející i účastníci povětšinou mají solidní povědomí o daném tématu a své názory chtějí prezentovat, diskutovat a rozebírat s ostatními účastníky. Shrnuto, letní škola je setkání lidí (povětšinou studentů) z různých zemí, které spojuje určitý zájem v dané problematice a touha konfrontovat své znalosti a názory s ostatními.

Kde hledat letní školu

Letních škol probíhá každým rokem nepřeberné množství a jejich tématické zaměření zahrnuje všemožné obory a jejich kombinace – od setkání studentů umění, přes setkání mladých politologů až po setkání věnovaná nejnovějším trendům ve vědě a technice. Jak si však pro sebe najít tu správnou letní školu? Nejjednodušší cesta vede skrze svou alma mater, respektive konkrétní fakultu, na níž člověk studuje. Většina fakult na svých stránkách věnovaných zahraniční spolupráci, stážím a výjezdům prezentuje i seznam letních škol, které tématicky odpovídají oborovému spektru, jež daná fakulta vyučuje. Není tedy jednodušší cesty než si během nějaké pošmourného deštivého odpoledne, kdy se stejně nedá nic dělat, pečlivě projít nabízené možnosti a připravit si plány na léto.

Pokud se vám nabídka poskytnutá domácí fakultou nejeví dostatečná, není na škodu navštívit i webové stránky jiných fakult. V silách organizátorů letní školy není kontaktovat každou fakultu, ale povětšinou své propagační materiály směřují na několik vytipovaných „cílových“ škol. Další osvědčenou metodou, jak se dozvědět o dobré letní škole jsou informace od ostatních (zkušenějších) studentů, nejlépe předešlých účastníků letní školy, o níž máte zájem. Výhodou těchto informací je, že kromě organizačních detailů se hodně dozvíte o obsahu a hlavně „atmosféře“ letní školy.

Jak je to s financemi

Letní školy jsou placené, poplatky bývají v různé výši dle typu jednotlivé školy a pohybují se v rozmezí od ryze symbolických až po ty, které zahrnují náklady v plné výši. Ve většině případů však není problém získat určité prostředky ze stipendijních programů, takže ani účast na prestižní letní škole nemusí studenta finančně zruinovat.

Něco na závěr

Jak už bylo naznačeno v úvodu, letní škola patří mezi aktivity, které by jste si v průběhu studia rozhodně neměli nechat ujít. Nejde přitom jen o prohloubení znalostí v určitém oboru či tématu, ale i o poznání nových lidí, nových přístupů k tématu a odlišných pohledů. Jak ostatně řekl organizátor jedné letní školy: „Letní škola je sice z jedné poloviny tvořena programem, přednáškami a workshopy, ale druhou a neméně podstatnou část tvoří samotný fakt, že se potkají lidé z různých zemí, porovnají své zkušenosti a navážou nová přátelství.“

1 komentář

  • igor Dub 02ND, 2017

    Ahoj,
    před rokem jsem byl na letní škole v chrovatsku (http://europeansummerschool.com/) a bylo to hodně na pohodu. Je to taková dovolená u moře se spoustou parties a zároveň se člověk i něčemu přiučí a něco zajímavého se dozví. Vybral jsem si kurz virálního marketingu, protože to je téma, kterému se věnuji i v práci. Spoustu věcí jsem již znal, ale prakticky jsme pak zkoušeli i natočit virální video a sám jsem byl překvapený nad výsledkem. Bylo to super. Nicméně bych se příště nebál ani vyzkoušet nějaký obor, ve kterém se příliš neorientuji.

    No ale to důležité jsou ty zážitky a lidi. Stojí to za to ;)

    igor

Přidat komentář

*
*