NÁŠ BLOG

admin

„Ve společných prostorách kolejí je i sauna“ – S Erasmem ve Finsku

Dalším studentem, který vyrazil s Erasmem za zahraničními zkušenostmi je Jakub D., který studoval na University of Oulu.

Průběh studia

Ve Finsku předměty volně začínají a končí během semestru. Registrace není nutná – člověk prostě začne vybraný kurz navštěvovat. Zkouškové období neexistuje – zkouška se zpravidla skládá nedlouho po skončení kurzu, některé jsou ukončeny jen zápočtem. Náročnost předmětů je spíš o něco nižší než u nás.

Finanční náročnost

Na pět měsíců pobytu jsem dostal stipendium 2000 €. K tomu jsem na místě utratil asi 500 € vlastních úspor, ale snažil jsem se šetřit. Je výhodné mít peněz o něco víc, protože při nástupu na kolej zaplatíte zálohu 250 €, která je vám vrácena až po návratu domů. K „eurovému“ účtu u KB jsem si otevřel i účet ve Finsku, kam jsem jednorázově převedl větší část peněz a odkud jsem pak platil ubytování (vyjde to levněji – jeden mezinárodní převod stojí 200 Kč).

Ubytování a stravování

Zahraniční studenti jsou ubytováni na kolejích nedaleko univerzity. Pokoje jsou pro jednoho studenta a vždy 2 nebo 4 studenti spolu sdílí kuchyň a sociální zařízení. Pokoje jsou vybaveny základním nábytkem, v kuchyni je mimo jiné velká lednice s mrazákem a elektrický sporák s troubou. Ostatní vybavení (nádobí, deka, povlečení, polštář…) není zajištěno, ale většinou se na pokoji najde po předchozím obyvateli. Ve společných prostorách kolejí je i prádelna a sauna. Cena za ubytování byla 208 € měsíčně. Kvalita jídla je dobrá, cena více než přijatelná – oběd stojí kolem 2€.

Když skončí škola…

Volný čas lze využít různě. Já jsem hodně cestoval po Finsku. S finskou kartou studenta máte nárok na poloviční slevu ve vlacích a autobusech. Rozmanité aktivity zajišťuje také studentská organizace ESN. Přístup do knihoven (jak městské, tak univerzitní) je bezplatný a zaregistrují vás na počkání. V městské se dají půjčit i turistické mapy…
Do Finska létá pravidelná linka Praha-Helsinki, kterou zajišťují společnosti Finnair a ČSA. Po Finsku pak operuje nízkonákladová společnost Blue1. Lze také využít služeb železnice (www.vr.fi) a autobusů (www.matkahuolto.fi).

 

0 komentářů

Přidat komentář

*
*