NÁŠ BLOG

admin

„Organizace studia je zcela odlišná“ – zážitky ze studijního pobytu ve Francii

Pokud se chystáte vyrazit na zahraniční stáž, hledejte informace na oficiálních stránkách vybraného programu, ale i od studentů, kteří již studium v zahraničí absolvovali. Takovým je i Petr W. z Katedry teoretické informatiky UK, který využil programu Erasmus a v roce 2007 studoval na École Centrale Marseille ve Francii. A tady máte několik jeho postřehů a tipů.

Výuka probíhá ve velmi malých skupinkách (5 – 20 lidí, podle oboru) a je tedy velmi osobní. Organizace studia je zcela odlišná – neexistuje zkouškové období a předměty začínají a končí různě v průběhu semestru, na poslední hodině se pak většinou píše test. Hodnocení některých kurzů závisí i na zpracování projektu, který často děláte v páru s někým dalším. Osobně považuji tyto projekty za nejpřínosnější část studia.
Bydlel jsem na koleji „Alice Chatenoud“, za což jsem platil cca 140 EUR měsíčně. Náklady lze snížit pomocí příspěvku od organizace CROUS, který činí 38 EUR měsíčně a zažádat si o něj může každý. Pokud chcete mít  připojení k internetu a dostanete na výběr pokoj, volte modrou nebo žlutou budovu s oknem do silnice, resp. do dvora. Jen tam totiž chytíte signál wi-fi sítě vysílaný z univerzity.
Pro založení účtu se vyplatí si počkat, protože na začátku školního roku dávají banky novým klientům poměrně hodnotné dárky a propagují své služby přímo ve škole. Rozhodně si hned řekněte o šekovou knížku. Pokud jste v životě šekem neplatili, budete překvapeni, kde všude jej po vás budou chtít.
Jídlo v menze stojí 2.80 EUR a je opravdu dobré. Vzhledem k celoročně pěknému počasí se jako nejlepší dopravní prostředek ukázalo kolo (lze koupit v bazaru od 30 EUR), neboť je rychlejší i levnější než hromadná doprava. Zapomeňte na kvality českého MHD. Autobusy i metro jezdí s mnohem většími intervaly, v noci nejezdí vůbec. Na počátku roku jsem ve škole platil 70 EUR za skripta, 70 EUR za členství ve sportovním klubu BDS a 40 EUR za členství ve studentské organizaci BDE (pořádá večírky a různé akce). Pokud budete dostatečně sebevědomí a výřeční, můžete se těmto poplatkům vyhnout, neboť nikomu není zcela jasné, jestli je Erasmus studenti musí platit či nikoliv.

Francouzi vám obecně do cesty staví spoustu formulářů, ale časem přijdete na to, že na jejich vyplnění často vůbec nezáleží. Věnujte se jen tomu, co po vás někdo explicitně požaduje. Mějte zásobu pasových fotografií a okopírujte si svůj „nomination letter“, ať se máte čím ohánět, než vám vystaví studentskou průkazku. Připravte se na to, že u lékaře budete muset platit v hotovosti a případné proplacení pak budete vyřizovat s pojišťovnou.

Jak škola, tak meziuniverzitní sportovní svaz SIUAPS i samotné město Marseille nabízí studentům bezpočet možností sportovního vyžití velmi levně či zcela zdarma. A to včetně skalního lezení, jachtingu nebo potápění. V zimě se navíc často jezdí lyžovat do Alp. Stejně tak není problém věnovat se nesportovním aktivitám – tanci, fotografování, vaření, hudbě… Městské knihovny jsou skvělé, neboť jsou dobře vybaveny (včetně audio CD) a pro studenty zdarma. Školní knihovny (v budově jsou rovnou dvě) a počítačové sály také nejsou špatné.

Marseille se z počátku zdá jako špinavé a ošklivé město. Nedávejte na první dojem. Časem objevíte její jedinečnost – bezprostřední blízkost moře, kopců a úžasných Calanques, neustále hezké počasí a kulturní mix Evropy a Afriky.

Nepodceňte přípravy, obzvláště vyrážíte-li na zimní semestr. Přes léto ve škole nikdo není.

0 komentářů

Přidat komentář

*
*