NÁŠ BLOG

admin

Studentské brigády v zahraničí

Studentská brigáda v zahraničí je skvělým odrazovým můstkem pro budoucí kariéru. Jazykové znalosti, pracovní zkušenosti a nové přátele. To vše přináší prakticky každá studentská brigáda v zahraničí bez rozdílu kontinentu či druhu sezónní práce.

Studentská brigáda v zahraničí vždy znamená výrazný posun v životě každého účastníka. Studentské brigády v zahraničí jsou velice oblíbenou záležitostí, ale mohou se z nich stát i noční můry. Vždy záleží na informovanosti studenta, jeho schopnosti získat informace a nenaletět. Vždy je totiž možné narazit na neseriózní nabídku, která může být výrazně nevýhodná či dokonce protizákonná. Ale od těchto situací se budeme spíše abstrahovat a probereme, jak funguje studentská brigáda v zahraničí v obecném měřítku.

Prvotní volba studenta

Na začátku je vždy nutné detailně si promyslet, jak k celé brigádě vlastně přistoupit. Zda hledat zemi a práci, kde si může student výrazně vydělat, či spíše hledá místo, kde využije své studentské znalosti a prohloubí si vzdělání a získá praxi v oboru nebo, zda si chce student pouze zlepšit jazykové dovednosti.

To vše je nutné při prvním výběru zohlednit. Různé brigády jsou totiž různě placené, a ne vždy ta, kde člověk dostane nejvíce na hodinu, představuje brigádu, kde si i nejvíce vydělá.

V rámci EU jsou zahraniční brigády pro studenty velice snadné, jelikož se lze pohybovat prakticky bez omezení. U cestování do USA je pak nutné vízum.

Na vlastní zodpovědnosti či s agenturou?

Dalším faktorem, který je třeba rozhodnout ještě na počátku, je přístup k hledání brigády. V dnešní době internetu je velice snadné získat kontakt na řadu zaměstnavatelů prakticky po celém světě, takže se student může sám rozhodnout, kde chce pracovat a dojednat si podmínky kontraktu sám.

Důležité je, si však uvědomit, že zaměstnavatel nebude se studentem řešit jeho vlastní problémy ohledně potřeby víza, možnosti práce a podobně.

To si musí student vše sám zjistit a obzvláště u prací mimo EU je někdy velice složité na vlastní pěst všechny dokumenty správně vyplnit, všude se přihlásit a mít kompletní dokumentaci v pořádku. Proto do hry často vstupují agentury, které práci zprostředkovávají. U nás je jich celá řada. Některé jsou ověřené, stabilní a dražší, jiné zase méně zkušené a levnější. Vždy záleží na studentovi, kterou cestou se vydá. I méně zkušená agentura však může plnit podmínky podstatně lépe, než zavedený silný hráč na trhu. Je nutné vždy hledat dostatek referencí a nejlépe někoho, kdo již s agenturou a daným programem v minulosti pracoval. Vyhledávání práce na vlastní zodpovědnost tedy zatím necháme stranou a popíšeme si situaci, kdy student chce využít při hledání práce v zahraničí nějaké agentury.

Spolupráce s agenturou

Při spolupráci s agenturou je vždy nutné počítat s vynaložení nákladů předem. Vše je podpořeno smlouvou, ve které se uvádí, že agentura pouze vše zprostředkovává a často nenese žádnou zodpovědnost za případné potíže.

Smlouvu je nutné podepsat prakticky při první schůzce, aby v agentuře měli jistotu, že to s brigádou v zahraničí myslí student opravdu vážně. Ve smlouvě je uvedena částka (obvykle v měně daného státu, kam člověk cestuje, popřípadě v EUR), kterou za program student musí zaplatit. Tuto částku může student však zaplatit až v tom okamžiku, kdy mu agentura práci nalezne.

V praxi to vypadá asi tak, že pravidelně agentura zveřejňuje seznam prací, které její partner v zahraničí nabízí. Z tohoto seznamu si student může v daném termínu vybrat a oznámit to v agentuře. Ta mu danou pozici zarezervuje a pak je nutné program zaplatit. Jakmile je program zaplacen, agentura obstará všechny potřebné náležitosti a dokumentaci. Obvykle totiž spolupracuje se zahraniční pracovní agenturou, která práce komunikuje s místními zaměstnavateli. Proto jsou poplatky agenturám tak vysoké, jelikož se musí uspokojit prakticky dvě společnosti ještě před tím, než dojde ke kontaktu se zaměstnavatelem.

Autor: Pavel Krejsa

1 komentář

 • Práca v zahraničí a brigády v zahraničí na leto 2015

  Nájsť si prácu je dennodenným problémom tisícok Slovákov. Často až bezútešná situácia núti hľadať rôzne spôsobí privyrobenia. Kvalitná a zaujímavá práca sa skutočne hľadá ťažko. Aj preto sa vďaka otvoreným hraniciam vydáva množstvo Slovákom hľadať prácu do zahraničia.

  Nástrahy práce v zahraničí

  Najmä pre ľudí bez skúseností, môže stáť snaha odísť za hranice a hľadať si prácu sám, na vlastnú päsť dosť draho. Prácu sa vám nemusí podariť nájsť hneď, ale vy si musíte platiť prenájom izby, míňate peniaze na vlastnú réžiu. Prácu sa vám môže podariť nájsť, ale môžete mať smolu na neseriózneho zamestnávateľa, ktorý vám nemusí vyplatiť sľúbené, alebo vám vyplatí len malú časť. Najviac zistíte, že ste neboli nikde riadne registrovaný a pri prípadnej kontrole inšpekciou si môžete spôsobiť ešte väčšie problémy.

  Aký je vhodný spôsob hľadania práce v zahraničí

  Čoraz preferovanejší spôsob hľadania práce alebo brigády v zahraničí sú sprostredkovateľské agentúry. Tie sú pod drobnohľadom, nakoľko sú prísne registrované a musia mať riadne povolenie na sprostredkovanie práce na Úrade práce a sociálnych vecí. Preto si môžete byť istý ich serióznosťou. Výhodou je tiež, že vám nájdu konkrétnu prácu za ktorú dostanete skutočne zaplatené.

  Kde si nájsť dobrú sprostredkovateľskú agentúru
  Širokú ponuku overenej práce môžete nájsť na stránke http://www.centrumprace.eu Overená spoločnosť s dobrými recenziami vám ponúka prácu a brigády v zahraničí. Okrem tradičnej práce v zahraničí vám táto firma ponúka aj leasing ľudských zdrojov.

  Aké sú ponuky práce v zahraničí

  Aktuálne si môžete vybrať z práce v zahraničí v rôznych krajinách ako napr. Nemecko, Veľká Británia, Holandsko… Veľký výber prác je v skladoch, mäsiarskych pozíciách, ale aj atraktívna práca na výletných lodiach. Záleží len na vašich schopnostiach, ale pri práci v zahraničí je cenené ovládanie jazyka, čo vám pomôže aj pri kariérnom raste.

  Brigáda v zahraničí

  Najmä pre študentov, alebo tých čo potrebujú preklenúť krátke obdobie bez trvalého pracovného pomeru sú zaujímavé brigády v zahraničí. S nastávajúcou letnou turistickou sezónou sú veľmi žiadaní animátori, ale tiež práca napríklad na farme. Prostredníctvom http://www.centrumprace.eu/ si môžete vybrať jednoducho overenú a dobre platenú prácu v zahraničí. Tiež je tu široká ponuka brigád v zahraničí.

Přidat komentář

*
*